2023-03-14

Kaip loterijos bilietas atnešė sėkmę Justinai ir Džiugui – birželį atstovaus Lietuvai Kanų liūtuose

Ne pirmus metus Lietuvoje organizuojamas „Jaunųjų liūtų“ konkursas, kuriame dėl galimybės atstovauti šaliai prestižiniuose „Kanų liūtuose“ susirungia jaunieji reklamos talentai, kovo 9–11 d. pasiekė finalinį etapą. Šeštadienį paskelbta, kad „15min group“, reklamos ir kūrybiškumo mokyklos „The Atomic Garden“ ir Neįgaliųjų reikalų departamento šiemet organizuotą konkursą laimėjo Džiugo Babensko iš agentūros „Sons & Daughters“ ir Justinos Čiačytės iš „Sons & Daughters ID“ duetas. Komisija ir mentoriai vieningai tikino, kad birželį tarptautiniame lygmenyje pasirodysianti pora konkurso temą – psichosocialinės negalios įtrauktį – atkleidė itin originaliai ir profesionaliai.

Sėkmę nugalėtojams atnešė „loterijos bilietas“

Kovo 9–11 dienomis dvi dešimtys „Jaunųjų liūtų“ dalyvių rinkosi į kūrybinę sesiją, kurioje sužinojo šių metų užduotį. Jaunieji kūrybininkai, atskleisdami žmonių su psichosocialia negalia įtraukties ir stigmų temą, komisijai turėjo pateikti kūrybišką ir originalų spaudos maketą lauko reklamai bei skaitmeninės medijos idėją. Viso konkurso metu su dalyviais savo patirtimi ir žiniomis dalijosi šios srities profesionalai – reklamos ir kūrybiškumo mokyklos „The Atomic Garden“ mokytojai Rimantas Stanevičius, Arnas Aukštikalnis, Stefanija Jokštytė, Gabrielius Jucevičius, Renata Šarkauskaitė, Giedrė Ona Šileikytė ir Antonio Bechtle.

Darbus vertino ir laimėtojus išrinko kompetentinga komisija: negalios teisių advokacijos ir komunikacijos ekspertė Simona Aginskaitė, „Synthesis Consulting Group“ prekių ženklų strategė Marija Bliuvaitė, „Imagine“ partnerė ir kūrybos vadovė Aistė Jakimavičiūtė-Bikauskė, LRT savireklamos vadovas Mantas Velykis, „Imagine“ prekių ženklų dizainerė ir meno vadovė Ugnė Rėčkė bei 15min kūrybos vadovas Justas Rožėnas.

Garbę birželį atstovauti Lietuvai garsiausiame reklamos kūrėjų festivalyje iškovojo D. Babenskas ir J. Čiačytė, duetui sėkmę atnešė reklaminės kampanijos, perteiktos loterijos bilietu, idėja.

„Kaip kilo idėja? Kūrybinėse kančiose ir sapnų vizijose, – juokėsi D. Babenskas, – žvelgėme į auditoriją, jų kasdieną ir pastebėjome, kad juos be galo sunku sudominti, o kartu, kalbant tokiomis temomis, reiktų nesunervinti ir neišgąsdinti. Kilo klausimas, kaip prie jų prieiti? Drąsiai, bet jautriai. Mūsų kūrybinė įžvalga, padiktavusi idėją, buvo tokia – greičiausiai vienintelis būdas paskatinti pirminę auditoriją (45 +) apmąstyti savo nuostatas – per žaidimą. Nėra nieko lengvesnio ir smagesnio nei nemokama loterija. Kas atsisakytų nemokamos loterijos“, – retoriškai klausė vienas iš „Jaunųjų liūtų“ nugalėtojų.

Džiugas dalijosi įžvalgomis, kad net loterijos principas – trinti bilietą susisieja su užsibrėžtu tikslu – ištrinti/nutrinti nepagrįstą baimę bei stereotipus, jog žmonės, turintys psichosocialinę negalią, yra pavojingesni ir daro daugiau nusikaltimų nei kiti. „Taigi, tai – socialinė kampanija, užsimaskavusi po loterijos žaidimu „trink ir sužinok“. Dėmesį atkreipianti, interaktyvi ir linksma turinio forma, leidžianti nemoralizuojant, lengvai ir jautriai perteikti faktus ir šviesias mintis apie žmones, turinčius pischosocialinę negalią“, – komentavo vienas iš idėjos autorių.

Esminė mintis, pasak konkurso nugalėtojų, šia kampanija triname nepagrįstas baimes, stereotipus, mitus, stigmą bei socialinę atskirtį: „Darome prielaidą, jog per pasakojimą, kaip šiuos žmones mylėti, gerbti, suprasti – natūraliai ištrinsime nepageidaujamas mintis ir nepagrįstą baimę. Jungiamoji žinutė, branduolys, ašis: psichosocialinės negalios pažinimas mus moko jautrumo. Trinkime stereotipus ir nepagrįstas baimes. Loterijos biliete, nutrynus pirmąjį laukelį, išryškėja „auksinė mintis“, kuri suintriguoja žmogų, kadangi jis pamato ne įprastus skaičius ar piniginius prizus, bilietas staiga ima su tavimi kalbėti. Antrajame laukelyje perskaitoma žinutė yra tiesiogiai susijusi su tema, tai faktas, švelnus patarimas ar kita mintis, kuri gali padėti geriau pažinti šią negalią ir į ją reaguoti.“

Visi įdomūs ir labai žavinčiai skirtingi

Vertindama visus konkurso dalyvius Negalios teisių advokacijos ir komunikacijos ekspertė Simona Aginskaitė atviravo, kad buvo labai įdomu stebėti, kaip jie priartėja prie temos iš visiškai skirtingų pusių – vieni juokina, kiti pateikia akis atverti turinčius faktus, treti – ramina. „Laimėjusi idėja patiko dėl visiškai netikėto pasiūlymo – žaisti nemokamą loteriją, kuri suteiktų žinių. Loterija su garantuotu laimėjimu – patraukliai ir lengvai suprantama kalba pateikta naudinga informacija – turėtų patikti ar bent jau patraukti daugelio dėmesį. Šį pasiūlymą plėtosime ir bandysime būtent tokia forma pasiekti žmones, kurie turinčiųjų psichikos sunkumų bijo labiausiai. Džiaugiamės, kad išsinešame ir daugiau pasiūlytų komunikacinių sprendimų, kuriuos papildžius, baigus, tikime, bent žingsneliu priartėsime prie norimo visuomenės nuomonės pokyčio“, – komentavo viena iš komisijos narių.

LRT savireklamos vadovą Mantą Velykį labiausiai nustebino jaunųjų reklamos kūrėjų gebėjimas įsigilinti į negalios, kuri dažnai mūsų visuomenėje yra nematoma, problemą. Pasak jo, sveikintina, kad konkurso dalyviai vengė klišių, nesistengė žiūrovų graudinti ar naudoti kitų, matytų ir jau neveiksmingų reklamos mechanizmų. Anot pašnekovo, panašu, kad su jauna reklamos kūrėjų karta auga ir nauji būdai komunikuoti apie visuomenei aktualias ir skaudžias socialines problemas.

Kalbant apie nugalėtojus, M. Velykis, įvardijo, kad labiausiai jį sužavėjo nestandartinis mąstymas ir tai, kad sugebėjo rasti būdą, kaip pasiekti sunkiai pasiekiamą ir itin skeptiškai nusiteikusią auditorijos dalį: „Tai, kad išankstinių nuostatų trynimą komanda susiejo su loterijos bilietų trynimu, komisijai pasirodė paprastas, bet itin paveikus būdas kalbėti. Juk, galų gale, kai griūna išankstinės nuostatos apie negalią – laimi visi.“

Komisijoje dalyvavęs 15min kūrybos vadovas Justas Rožėnas atkreipė dėmesį, kad visuomenėje vyrauja nuostata, jog žmonės su psichikos negalia yra agresyvesni ir pavojingesni, o tai nėra tiesa. Kūrybinių komandų užduotis konkurse ir buvo keisti šiuos įsitikinimus, parodyti, kad žmonės su psichosocialine negalia nevykdo nusikaltimų dažniau nei kiti. „Jaunieji reklamų kūrėjai į problematiką pažvelgė iš įvairių perspektyvų ir skirtingais kampais. Dalis pastebėjo panašumus tarp psichikos negalią turinčių žmonių ir kitų grupių, bet kažkodėl skirtingą jų vertinimą, dalis atkreipė dėmesį vyraujančias nuostatas ir žodžius, kuriuos dažniausiai naudojame kalbėdami apie psichikos negalią turinčius žmones, dar kiti siekė sikelti reakciją aštriais palyginimais, nenormine leksika“, – jaunųjų kūrėjų darbus trumpai įvertino J. Rožėnas.

Vis tik, anot jo, labiausiai iš kitų išsiskyrė laimėtojų idėja ir išsiskyrė būtent pozityviu požiūriu į sudėtingą problematiką. „Užuot gąsdinus ar tiesmukai pamokslavus, tikslinę auditoriją komanda pakvietė žaismingai susipažinti su faktais apie psichosocialinę negalią turinčius žmones. Idėjos cente – momentinės loterijos bilietai, tik trinant laukelį žmonės laimi ne piniginį prizą, o ištrina neteisingus įsitikinimus. Toks informacijos pristatymas per žaidimą-loteriją komisijai pasirodė tiek kūrybiškas, tiek veiksmingas“, – argumentavo komisijos narys.

Vieno iš konkurso rengėjų „The Atomic Garden“ direktorius Aivaras Šičkus teigė per šį konkursą įsitikinęs, kiek daug kūrybingų ir talentingų jaunuolių yra Lietuvoje: „Džiaugiamės galėję po mokyklos stogu priimti tiek daug kūrybiško jaunimo – reklamos industrija mūsų šalyje tikrai turi ateitį. Nugalėjo stipriausi, belieka Džiugui ir Justinai palinkėti sėkmės Kanuose.“

Kitos naujienos

2024-09-04 Jauniesiems talentams – kvietimas dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse su David Reid Anderson

Rugsėjo 12 d. Vilniuje įvyks penktasis kūrybiškumo festivalis „ADC*LT 2024”, skirtas dizaino, reklamos ir Lietuvos kūrybos sektorių bendruomenei. Savo ruožtu iškart po jo jaunuosius industrijos talentus kviesime į workshopą „Creativity for Visual Communicators” su reklamos vilku David Reid Anderson. David Reid Anderson karjerą pradėjo nuo kūrybininko kėdės reklamos agentūrose Didžiojoje Britanijoje, tačiau noras pakeisti požiūrį […]

2024-07-19 Produktų vadovų kursui vadovaus Miglė Butkevičė ir Arnas Levickas iš Vinted

Pristatome naujus Product Management kurso vadovus. Nuo rudens populiariai programai vadovaus Vinted vyresnieji PMai Miglė Butkevičė ir Arnas Levickas.  Jie nėra naujokai atominių gretose – abu buvo šio kurso mokytojais nuo pat jo starto pernai. Duetas žada įpūs naujų vėjų į kursą anglų kalba, kuris prasidės spalio 8 d.  Early Birds kaina galioja iki rugpjūčio […]

2024-06-30 Registruokitės į atominius kursus rudenį

Jau aiškios esminės rudens semestro datos.  Kviečiame rinktis sau aktualų kursą ir registruotis į jį čia. Laukti neverta – nepraleiskite progos užsitikrinti Early Birds kainą. 

Išsirink sau tinkamiausią kursą Išsirink sau tinkamiausią kursą Išsirink sau tinkamiausią kursą
Išsirink sau tinkamiausią kursą Išsirink sau tinkamiausią kursą Išsirink sau tinkamiausią kursą
Tapk atominiu

Turi klausimų? Reiškia, esi pasiruošęs tobulėti.

Nori pasitarti?
Laukiame tavo laiško ar skambučio.
Adresas

Švitrigailos g. 34, Vilnius (Cyber City)

Telefonas +370 666 11233
El. paštas info@atomicgarden.lt
Aivaras

Mokyklos vadovas

aivaras@atomicgarden.lt
Sandra

Projektų vadovė

sandra@atomicgarden.lt
Justė

Bendruomenės koordinatorė

juste@atomicgarden.lt
Svarbiausios naujienos, informacija apie artėjančius kursus, mokytojų bei Atominių įžvalgos ir įspūdžiai – tiesiai į tavo pašto dėžutę.